Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Část třetí

MLADOSTOV aneb „Obyvatelé 70. let dvacátého století" 

jsou autentické vzpomínky a zážitky na své dětství strávené na Mladostově sepsané Helenou Říhovou, rozenou Janouškovou. Jednou ze dvou dcerou původních majitelů naší usedlosti od kterých jsme ji v roce 2008 zakoupili a s jejíž laskavým svolením je zde zveřejňujeme. Ponořte se tak do časů obyčejného vesnického života, života bez internetu, bez všeho „chytrého" kolem...života těžkého a tvrdého nicméně neobyčejně pestrého a bohatého.

Martin Dědek a Helena Říhová, leden 2019


Mladostov 8statek Mladostov čp.8 rok 1896

„Popis všech obyvatelů vesnice je takový, jaký jsem ho viděla za svých dětských let. Nikoho nechci těmito stránkami snad urazit nebo jinak osočit. Naopak, budu velice ráda, když mě nějaký pamětník upozorní na zásadní věci, které se udály jinak, nebo mi pomůže doplnit další zajímavosti.

Celý život vzpomínám na všechny sousedy s láskou. Již nikdy jsem nepoznala tak klidně žijící komunitu, která měla určitě veliký vliv na mé vnitřní upořádání důležitých i nepodstatných věcí v životě.

V době mého mládí byl venkov jiný než dnes. Lidé na vesnici byli nějak více spjati s přírodou. Pracovali s láskou na svých políčkách. Nepotřebovali auta, mobilní telefony, nákladné dovolené a ani obrovské nákupní centra.

Všeobecný pozdrav mezi sousedy byl: „pozdrav Pánbůh, pomáhej Pánbůh„ a odpověď „dejžto Pánbůh„. Pozvání znělo „přijďte pobejt„.

Jistě byly mezi sousedy i spory, ale vše se bralo s jakousi lehkostí. Obyvatelé Mladostova byli věřící, snad i proto bylo jakékoli odpuštění přirozené.

Vezmu tedy dům po domu se snahou sepsat vše co si pamatuji"

Helena Říhová, v Pardubicích 2010

další čp.1 >