Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp.6 - domkaři - Hana a Standa PEŠTOVI

Tato roubenka určitě patří k chloubě Mladostova. Žila zde p. Pazourová. Měla plný dům koček

Ještě si pamatuji původní stavbu domku. Stodola, která je již zbouraná, byla po celé délce plotu z našeho dvora. Naproti roubené, obytné části stál krásný špejchar, také roubený.

Přesně takový je ještě na Čtvrti, druhý domek po levé straně, směrem na Vyskeř.

Za mého mládí byla už roubena užívaná jako rekreační domek. Vlastnila jí servírka z Turnova. Jmenovala se Slávinka Šalounová. Byla to vysoká žena, plná elánu. Myslím, že její přistěhování do Mladostova zapříčinilo trochu rozruch. Klidná a zásadová vesnička měla najednou ženu, za kterou se každý muž ohlédl. Velice dobře věděla, jak s nimi zacházet, jak se usmát, aby chlapy byli bez sebe. Prostě, Slávinka, jako by byla z jiného světa.

Domek začala hned upravovat. Původní stodola se hned zbourala. Stejně jako špejchar, škoda. Naštěstí obytná část zůstala. Tady měla spoustu krásných starožitností, které mě vždy fascinovali. Vše bylo upravené, čisté, zařízené s velkým vkusem. I porcelánový nočník pod pečlivě zastlanou postelí, měl své kouzlo. Stejně jako starodávná kolébka.

Její o mnoho mladší přítel, s kterým žila, byl opravdu přitažlivý muž. Prý kvůli ní skočil z okna, když ho nějaký čas nechtěla. Poté napadal na jednu nohu. Ještě jako dost mladý prodělal mozkovou mrtvici a rázem se z krásného muže stala troska. Pamatuji si, jak se belhal okolo našeho domu a vyčerpaný sedal na ouvoze.

Ve stáří prodala Slávinka chalupu Haně a Standovi z Liberce. Moje máma byla ráda, že přišli na Mladostov právě oni. Často mluvila o Standovi, jaký je to šikovný člověk, který si se vším dokáže poradit. Stejně se zmiňoval o Hance. Prostě je měla oba ráda. O Slávince jsem doma nic takového neslyšela.
I já jsem Hance a Standovi vděčná, za pomoc mým rodičům, když v pokročilém stáří, odmítli přestěhování ke mně nebo k sestře a na spoustu věcí už nestačili.

Po jejich smrti než se dům prodal, Hanka chodila větrat a celkově hlídala, když se něco dělo. Nikdy za to nic nechtěla. Na takovou pomoc není možné zapomenout. Bohužel, žiji moc daleko, abych jí to mohla jakkoli oplatit.

Před nějakým časem mi řekla. „ Měla jsem tvojí mámu, jako svojí. „

Je štěstí mít dobré sousedy, já je měla.

 

<<předcházející

další>>