Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp.6 - domkaři - Hana a Standa PEŠTOVI

  

Tato  roubenka určitě patří k chloubě Mladostova. Žila zde p. Pazourová. Měla plný dům koček. Původní majitele si již ale moc nepamatuji. Ale původní stavbu ano. Stodola stála u plotu od Vašeho statku po celé délce, tím byl statek celý uzavřený a k sousedům nebylo z dvora vidět. Naproti terase, stál krásný roubený výměnek. Přesně takový jaký je na  Čtvrti, v zatáčce na levé straně druhý domek, směrem na Vyskeř

Za mého mládí už byla roubenka užívaná jako rekreační domek. Vlastnila jí servírka z Turnova z restaurace u aut. zastávky. Říkalo se tam u Slávinky, tak se jmenovala. Byla to žena plná elánu,vysoké, štíhlé postavy a většího poprsí. Myslím, že v Mladostově její přistěhování udělalo trochu rozruch. Poklidná, zásadová vesnička měla najednou ženu, za kterou se každý chlap otočil. Velice dobře uměla s nimi zacházet, věděla jak se má usmát, jak se natočit, aby chlapy byli mimo sebe. Ovšem mám dojem, že tím víc jí neměly rády ženy oněch mužů.  Její o mnoho mladší přítel, s kterým žila, byl ale také velmi přitažlivý muž. Prý kvůli ní skočil z okna, když ho nějaký čas nechtěla. Poté napadal na jednu nohu. Ještě jako dost mladý prodělal mozkovou mrtvici a rázem se z krásného muže stala troska. Pamatuji si, jak se belhal okolo našeho domu a vyčerpaný sedal na ouvoze.

Moje matka jí i přestože s ní dobře vycházela, moc nemusela. Prostě Slávinka byla jako z jiného světa…Domek koupila jako chatu a hned ho začala upravovat. Původní stodolu celou dala zbourat, stejně jako výměnek, škoda jí...

V obytné části bylo spoustu nádherných starožitností, které mě vždy fascinovali. Vše bylo upravené, čisťounké , zařízené s velkým vkusem. I  porcelánový nočník pod pečlivě zastlanou postelí měl svoje kouzlo. Stejně jako starodávná kolébka vedle postele.

Její přítel, o mnoho let mladší,  s nímž žila, byl opravdu krásný muž. Prý kvůli ní skočil z okna, když ho nějaký čas nechtěla. Napadal trochu po pádu na jednu nohu. Ale přesto spolu žili spoustu let. On ještě jako dost mladý prodělal mrtvici a z krásného muže se rázem stala troska.     

Ve stáří prodala chalupu Hance a Standovi. Pamatuji si, že moje máma byla ráda, že domek koupili právě oni. Vždy mluvila o Standovi, jaký je to šikovný člověk. Se vším si dokázal poradit. Mluvila i o Hance. Prostě je měla oba ráda. Oba na Mladostov zapadli, jako by to byli rodáci. O Slávince jsem nic takového doma neslyšela.

Je to i můj názor.  Jsem Hance i Standovi vděčná, že mým rodičům vždy pomáhali, když se v pokročilém stáří nechtěli za žádnou cenu přestěhovat ke mě, nebo k sestře. Po jejich smrti, než jsme Vám statek prodali, tam Hanka chodila větrat a celkově hlídala, když se něco dělo. Nikdy za to nic nechtěla. Na takovou pomoc není možné zapomenout. Bohužel žiji hodně daleko, abych jí to mohla jakkoli oplatit.

Před nějakým časem mi řekla „ Měla jsem Tvojí mámu, jako svojí“.  Tím chci říci, jaké je štěstí mít dobré sousedy… a Vy je máte.

 

<<předcházející

další>>