Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp. 17 - domkaři - Miloslav RICHTR (Peluška)

  

Tady žila s rodinou moje teta, nevlastní sestra mojí matky.

Chalupa je ještě původní. Vedle roubenky stojí chlívek a k němu připojená, velká stodola. Přes kamenný dvorek se vchází do vejminku o jedné místnosti. Toto je zvláštní stavba.

V hlavní obytné části, naproti vchodu stála funkční pec na chleba.  Nalevo se vcházelo do sednice s kachlovými kamny. Vzadu byla ještě jedna místnost, která sloužila jako ložnice.

Teta, Ludmila  Richtrová, pracovala celý život v lese, jako dělnice. Vyprávěla jak při vysazování stromků, narazili na bachyni s mláďaty a jen tak, tak stihli utéci.

Celý život, mimo jiného, pěstovala husy. Pamatuji si, jak sedí na náspu a chudáka husu, pevně sevřenou mezi koleny, láduje šiškami. Vždy mě připadlo naprosto hrozné a nechápala jsem, proč se to dělá. Ovšem je nutné husu takto přikrmovat násilím, aby na pekáči byla pěkně tučná.

V zimě jsme s matkou chodily k tetě, z těchto hus drát peří. Pro mě to byla vždy hrozná otrava. Muselo se sedět v klidu, neběhat a nefunět, aby se peří nerozlétalo. Kolem stolu vždy sedělo několik žen. Každá před sebou hromádku peří. Pilně draly peříčko po peříčku a povídaly si o všem možném.

K domku patřilo políčko ve svahu. Bylo dost obtížné na takové stráni něco pěstovat ale i tak tam rostlo vše, co rodina potřebovala.

Strýc Miroslav byl truhlář, nutno podotknout, velmi šikovný. Moji rodiče od něj měli celou kuchyň, precisní práce. Byl to také silný kuřák. Se zájmem jsem, jako dítě, pozorovala jak si balí cigára v takovým strojku. Pamatuji si ho jako klidného, mírného člověka.  Bohužel, začal pít a to byla jeho zkáza.

Později, když teta musela na nějaký čas do nemocnice, strýc nezvládnul samotu a oběsil se doma na trámu. Našel ho, jeho dlouholetý kamarád, p. Votrubech.

Teta přežila manžela o spoustu let.

Po její smrti, děti prodali domek Doubravce Fišerové, která celý objekt zrekonstruovala na ubytování.

Manželé Richtrovi - svatební foto 

     

 

<<předcházející

další>>