Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp. 1 - František HLUBŮČEK

Statek jak má být. Vše upravené, čisté a udržované. Chlévy, stodoly, obytná část i dvůr byly v naprostém pořádku. I dřevo k topení na zimu, vždy pečlivě srovnané. Troufám si říci, že to byla nejlepší usedlost na Mladostově, místem i celkovou stavbou. Dodnes lze obdivovat chlévy z obrovských pískovcových kvádrů.

Byl to pravděpodobně jeden z největších a nejbohatších statků ve vesnici. Chovali se tu krávy, prasata, různá drůbež a také koně.

Pamatuji si, jako by to bylo dnes, jak p. Hlubůček vjíždí zadní krásnou obloukovitou bránou s povozem do dvora.

Obytná část s dřevěnou pavlačí byla celá roubená. Za hlavním vchodem na zemi původní dlažba. Napravo se vcházelo do pečlivě uklizené sednice, a z ní do malého pokoje s okny do údolí. Stavba je dodnes původní, nedotčená moderní architekturou.

Paní Hlubůčková byla vysoká, štíhlá žena černých vlasů. Hodně kamarádila s mojí matkou. Pracovali spolu v kravíně ve Vyskři. Každé ráno jezdily na kole do práce. Byly si hodně blízké.

Bohužel, zemřela dosti mladá na rakovinu. Myslím, že jí nebylo ještě ani padesát let. Pamatuji si, jak moje matka hodně plakala, když se dozvěděla o jejím skonu.

Pan Hlubůček byl rodák z Mladostova. Po smrti manželky nezvládnul samotu a na trámu ve stodole se oběsil.

 

<úvod

další čp.2.>