Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp. 1 - František HLUBŮČEK

Pravděpodobně nejstarší, největší a nejbohatší statek v osadě. 

Hlubucek 01_mapa.jpg

       

Tak tohle byl vždy statek jak má být. Vše čisté, na dvoře upravené. Obrovské chlévy, to je ta budova u cesty u zadní brány., stodoly i roubenka s pavlačí, jedním slovem, nádhera. I dřevo na topení na zimu bylo vždy pečlivě srovnané. Škoda, že oba bratři, žijící na Vyskří u autobusové zastávky, nechaly vše tak zchátrat.

Paní Houbičková byla vysoká štíhlá žena. Jezdila s mojí matkou každý den na kole do Vyskře pracovat. Byly to kamarádky. Často plakala a stěžovala si na dominantního manžela p. Hlubučka. Byl žárlivý a dost nesnesitelný. Neměla s ním pěkný život. Pořád jí peskoval. Takové domácí násilí. Jenže dříve se to moc neřešilo. Žena byla na práci a na poslouchání.

Paní Houbičková zemřela dosti mladá. Kolem 50 let dostala rakovinu dělohy a brzo skonala.Její manžel nezvládnul její smrt a ve stodole se oběsil. Našel ho  jeden z jeho synů žijících s rodinou na Vyskři. Moje matka vždy říkala, že jí celý život týral a když zemřela nedokázal bez ní žít. Tak už to chodí, muži si často uvědomí, jak důležitá je pro ně žena s kterou žijí až když o ní přijdou.

Měli spolu dva syny. Staršího Františka a mladšího Petra. Oba žijí na Vyskři. Byli to hodní kluci, povahou po matce.

P. Hlubuček byl asi rodák z Mladostova. Od matky vím, že tam jeho ženě nic nepatřilo, tak asi i proto s ní tak zacházel.

V roubence za hlavním vchodem byla na chodbě původní nádherná dlažba, napravo  stála seknice, vždy pečlivě uklizená. Z ní se šlo do pokojíka s oknem do údolí. Stavba  byla původní, nedotčená moderní přestavbou. To znamená, že vnitřní stěny nebyly ohozené zdivem. Moc pěkné. Zaujaly mě vždy krásná malá okénka a na nich kytky. Několikrát jsem tam s mojí matkou byla, vždy jen na okamžik. P. Hlubuček neměl moc rád návštěvy. Tak trochu jsem se ho vždy bála , divně se koukal..

Po jeho smrti statek oba synové nějaký čas pronajímali Pražákům na víkendy. Nicméně spoustu let je usedlost opuštěná a chátrá. Je to, dle mého názoru, veliká škoda. Myslím, že stavbou i místem to je nejlepší, co na Mladostově stojí. 

Paní Houbičková (vlevo?)

 

<úvod

další čp.2.>