Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp.10 - domkaři – František JANKŮ

Další domek nezničený moderní přestavbou. V době mého mládí, zde žila p.Janků s dospělým synem Františkem. Její druhý syn žil s rodinou někde na severu a za matkou jen dojížděl.

Paní Janků byla moc hodná. Ve stáří taková trochu těžkopádná, bolely jí nohy. Kolébavá chůze tomu napovídala. Byla hluboce věřící. Když už nemohla chodit na Vyskeř do kostela, dojížděl farář za ní domů.

Několikrát v životě, procházejíc složitým obdobím, jsem vždy vzpomínala na jednu příhodu s ní. Jezdila jsem tenkrát do školy v Turnově. Tak si šlapu od autobusu z Kacanov do kopce a nějak mě napadne se ohlédnout. Vidím p. Janků, jak se sotva souká, daleko za mnou. Počkala jsem tedy na ní, abych jí pomohla s taškou. Tenkrát mi řekla větu, kterou slyším jako dnes. „ Helenko, Tobě musí dát Bůh hodně štěstí v životě, když máš tak ráda staré lidi„. Zdá se to jako malichernost, ale vždy mě to nějak pomohlo. Pravda je, že staré lidi mám opravdu ráda. Obdivuji v nich přirozenou moudrost života.

V roubeném domku byla k obývaní jedna místnost s okny do dvora a na náves. Na zdech visela spousta svatých obrazů a nádherný kříž. Jinak to byl celkem chaos.
Syn František byl společenský člověk, ale vesničany občas překvapil nějakým výstřelkem. Například si koupil magnetofon a pouštěl o víkendu, na celou vesnici dechovky z amplionu připevněném v čele domku.

Všichni domorodci to brali s úsměvem, ale ne „lufťáci„. Naproti pronajímala p.Douděrová domek na víkendy rodině z Prahy, a ti, jelikož pracovali oba v rozhlase, přijížděli si užívat na Mladostov hlavně klid. Ovšem, ještě nestačili vylézt z auta a už hrála na plný pecky dechovka, no hrůza...

František ve stáří žil v Turnově v domově důchodců. No, oni to jsou spíše takové bytečky pro seniory na Šetřilovsku. Byl tam moc spokojený. Vždy, když přijel na Mladostov, nabízel toto bydlení i mým rodičům. Jenže, můj otec nechtěl, za žádnou cenu, žít ve stáří jinde.

Každý rok, pokud se dostanu na Mladostov, obdivuji tuto dokonalou, více než stoletou stavbu, která jako by tiše promlouvala o starých časech.

 p.Janků

 

<<předcházející

další>>