Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov č. 2 - statek Vladimír KOPECKÝ

Stará pani Kopecká, rozená Mizerová, pocházela z Mladostova. Byla to drobná žena. Ve stáří chodila ohnutá, až skoro k zemi. Nemohla se narovnat, nemocná páteř. Zřejmě i následek těžké práce. Její matka byla za svobodna Egrtová a to jsou předkové i našeho rodu.

Pan Kopecký starší se na statek přiženil a zemřel dosti mladý. Měli spolu dvě děti. Dceru a syna Vladimíra.

Pan Kopecký mladší se oženil ve zralém věku s p. Hendrychovou z Vystře, která má čtyři děti z předchozího manželství. Dvě dcery a dva chlapce, dvojčata. Ti jezdí nyní pracovat na statek a p. Kopeckého mají jako vlastního otce.

Na statku se vždy chovali mimo jiného i koně. Pan Kopecký je používal na práci na svých polích a i na pole ostatních. Můj otec si ho také často najímal.

Byli to nádherné stvoření. Často jsem se chodila dívat, jak je pan Kopecký hřebelcuje. Maštale byly hned vedle „ vejminku „ To jsou okna k cestě.

Pamatuji si na jednu příhodu. Byly mi asi tři roky, utekla jsem babičce, která mě měla hlídat, že půjdu za mámou na Kouta, kde pracovala na poli. Celá unavená, jsem usnula v ouvoze. Po cestě jel pan Kopecký s koňmi a ty se zastavili, nechtěli jet dál. V tom si všiml, jak spím na zemi, naložil mě a předal mámě. Koně se vzepřeli a odmítli jet dál, aby mě vůz nepřejel. Chci tím říci, jak ušlechtilá zvířata to jsou.

Stejně jako mé rodině i Kopeckým po válce komunisti většinu majetku zabrali. Hospodařili tedy jen na poli naproti domu, které jim zůstalo. Na všem co rostlo na jejich pozemku velice lpěli. Pamatuji si, jak moje matka celá vyděšená honila naše slepice, které nedopatřením vběhly na Kopecké. Jako děti jsme nemohli utrhnout jedinou třešni u cesty, ovšem ty zakázané byly vždy nejchutnější.

Pan Kopecký je poslední rodák žijící na Mladostově a také, po smrti p. Douděrové, nejstarší pamětník. Přeji mu hodně, hodně zdraví a klidné stáří.

 

<<předcházající

další>>