Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp.3 - domkaři - Alois a Anna LHOTÁKOVI

Pamatuji si už jenom paní Lhotákovou. Často jsem jí jako předškolní dítě navštěvovala. Bylo mi s ní pěkně, jako by to byla moje druhá babička. Myslím, že byla tak trochu opuštěná a moje přítomnost jí těšila. S oblibou mi ukazovala svoje svatební fotky. Byla za mlada velice přitažlivá. Snad proto, jak jsem doma zaslechla, na ní manžel velice žárlil a nikde jí nepouštěl samotnou.

Až v dospělosti jsem pochopila, proč se p. Lhotáková tak trochu stranila obyvatel Mladostově. Cítila se asi zodpovědná za nedobrý čin svého syna za války, ale nepamatuji si, že by jí někdo něco vyčítal.

Domek měla vždy pečlivě naklizený. Vlastně obývala jen jednu místnost. Hned za dveřmi stály velké kachlové kamna, za nimi krásná pec, kde se dalo spát. Pod okny stůl s dřevěnou lavicí a v rohu vždy pečlivě zastlaná postel.

Ve vedlejší místnosti jenom velká truhla, a v podlaze byl pod dřevěným poklopem prostorný sklep.

Vedle obytné části stál chlév a dál dřevěná stodola. Za mého mládí pani chovala už jenom králíky. Často jsem s ní chodila na její políčko nad Žamberák, kde srpem žnula trávu a v nůši na zádech jí nosila domů na krmení.

Po její smrti se roubenka prodala. Nový majitelé při přestavbě naštěstí dodrželi původní vzhled, za což jim patří dík.

 

<<předcházející

další>>