Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Mladostov čp.3 - domkaři - Alois a Anna LHOTÁKOVI

Pole měli nad kopcem Žanberák, napravo.

Ubytování Český ráj

Ubytování Český ráj

Paní Lhotáková byla v mládí  krásná žena. Měla dva syny. Jeden z nich žil někde kolem České Lípy, byl to učitel. Bohužel je to právě on co během války napsal udání do Prahy na Gestapo na největší sedláky na Vyskři. Pošťák v Turnově toto psaní neposlal…naštěstí. Pamatuji si, že jsme měli doma spoustu ofocených stránek. Bohužel mám již pouze tuhle jednu, co posílám. Třeba by se dalo dopátrat celý obsah. Musí to být určitě v nějakém archívu poválečných soudů. Jak sám Martine vidíš nejednalo se jen o Mladostov, ale o celé okolí.

Tak tento učitel, rodák z Mladostova syn pani Lhotákové, velice špatně nesl, že se narodil v malém chudém domku. Nenáviděl majetné lidi. Udání úmyslně psal s pravopisnými chybami, aby nebyl vypátrán. Ovšem znalecký posudek písma ho usvědčil. Po válce byl spoustu let zavřený. Na Mladostov už nikdy nejezdil. Jeho matka tu žila úplně sama. Nikdo z vesnice jí nic nepřipomínal, ani neodsuzoval.

Ona sama byla velice příjemná, skromná. Jako vdova žila ve svém domku.  Malá místnost napravo od vchodových dveří stačila posloužit všemu. Nalevo stála starodávná pec, v rohu pečlivě zastlaná postel. Ve vedlejší místnosti  jenom velká truhla, a v podlaze byl pod dřevěným poklopem prostorný sklep.

Vedle obytné části stál chlév a dál dřevěná stodola. Za mého mládí pani chovala už jenom králíky. Často jsem s ní chodila na její políčko nad Žamberák, kde srpem žnula trávu a v nůši na zádech jí nosila domů na krmení.

Vše čisté a pěkně upravené. V oknech kvetli muškáty.

Často jsem jí jako předškolní dítě navštěvovala. Bylo mi s ní pěkně, jako by to byla moje druhá babička. Myslím, že byla tak trochu opuštěná a moje přítomnost jí těšila. S oblibou mi ukazovala svoje svatební fotky.

Byla za mlada velice přitažlivá. Snad proto, jak jsem doma zaslechla, na ní manžel velice žárlil a nikde jí nepouštěl samotnou.

Vždy mě bylo divné proč se tak stranila lidí ve vesnici. Asi se tak trochu styděla za svého nevydařeného syna.

Ubytování Český rájUdání do Prahy na Gestapo

<<předcházející

další>>