Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Příběh KOMPRESORU

Karlov – osada v Jizerských horách, ležící mezi Horním Maxovem a Josefovým Dolem, kterou proslavila, hojně navštěvovaná, dřevěná hospůdka u Krausové. Paní Krausová ji vlastnila, se svým manželem, od roku 1935, tehdy byla rájem místních Němců, hlavně mariášníků. V jedné místnosti, která hospůdku tvořila, stál uprostřed karetní stůl, nad ním lampa se zeleným, plechovým stínítkem, pod kterým blikala čtyřicítka žárovka, znečištěná od much. Kolem oken lavice a další karetní stoly, u zdi rozladěný klavír a staré pendlovky. Na chodbě klasický suchý záchod. Tak hospůdka, s tehdejším názvem „Die Kelde", žila v předválečném a válečném období. Tuto podobu si hospůdka zanechala i po válce, přestože místní obyvatelé byli většinou odsunuti.

Manželé Krausovi přečkali poválečné období (pan Kraus byl čech) a hospůdka přivítala nové příznivce jak z řad přistěhovalců, tak místních chalupářů a rekreantů. Žízeň zahánělo jablonecké pivo, které z pípy tlačil právě tento stařičký kompresor, umístěný nad výčepem, až do roku 1958. V tomto roce pan Kraus zemřel a paní Krausová vedla hospůdku sama dál, ale prodávalo se pivo již jen lahvové za 2 Kč, což byla jednotná cena i za malý rum, malou vodku, kafe a specialitu podniku tzv. arniku. Tu paní Krausová vyráběla louhováním kořene arniky, tehdy hojně rostoucí v okolí, ve výčepní lihovině. K jídlu maximálně tatranka, nebo chleba s máslem. Zavíračka se řídila odchodem posledního hosta, často ve čtyři hodiny k ránu. V šedesátých letech, až do ukončení provozu, se v hospodě, v sobotu a později i v pátek, hrálo naše hospodské coutry i další písně, pro tu dobu cenzurované a tak hospůdka bývala pod drobnohledem bezpečnosti. Protože tam chodili i potomci místních straníků, z Josefova Dolu, tak nikdy nedošlo k závažnému incidentu, ani ze strany lufťáků, kterých bývala převaha. Byla to zvláštní, zajímavá a krásná doba a pamětníci na to dodnes, nostalgicky vzpomínají.

Hospůdka, pro nemoc paní Krausové, byla uzavřena v roce 1974 a v osmdesátých letech prodána bytovému družstvu LIAZ. Objekt byl následně zbourán a v současné době je na místě postaven soukromý domek. Dochovala se pouze část zařízení (stoly, židle), včetně tohoto, starého a stále funkčního kompresoru, který jsem daroval Martinu Dědkovi, do jeho muzeální hospůdky.

Zajímavostí je, že paní Krausová byla prateta našeho kreslíře pro dospělé, Petra Urbana – Pivrnce.

V Kacanovech 20.5.2017                                               Ruda Pfeifer, Kacanovy 6

.

Poznámka na závěr: tato pivní pumpa vyrobená někdy kolem roku 1930, je zcela originální a z 99,99% původní. Chyběla pouze jedna jedinná matička na elektrické svorkovnici, která musel být nahrazena novou. Co je však nejdůležitější, pumpa je komplet FUNKČNÍ!!! Najdete ji vystavenou nedaleko výčepu v rohu naší hospůdky:)