Ubytování Český ráj - U Dědka stylová dovolená v ČESKÉM RÁJI

Hrady, zámky a zříceniny

V nejbližším okolí ubytování v penzionu U Dědka v Českém ráji se nachází mnoho zajímavých historických staveb, které stojí za návštěvu. Mezi nejzajímavější a nejznámější patří:

Hrad Kost

Hrad Kost byl postaven ve 14.století. Prvním majitelem hradu byl Beneš z Vartemberka. O další rozšíření hradu se následně zasloužili Zajícové z Hazmburka, Šelemberkové, Bibrštejnové a Popelové z Lobkovic. V dnešní době je hrad Kost označován za nejzachovalejší gotický hrad s atraktivní polohou na skále v údolí Českého ráje.

Přibližná vzdálenost: 10 km | www.hrad-kost.cz


Hrad Trosky

Hrad Trosky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Tato památka je zasazena do malebné krajiny Českého ráje. Za příznivého počasí lze odsud spatřit např. města Prahu, Mladou Boleslav, Turnov i Rovensko p. T., dále České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše, velkou část Českého ráje.

Přibližná vzdálenost: 13 km | www.hrad-trosky.eu


Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn stojí v srdci Českého ráje na západním okraji hruboskalského skalního města, v kraji divukrásných skal. Byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Výjimečnou hodnotu má kamenný most s barokními sochami a kaple sv. Jana Nepomuckého s obrazem Jana Křtitele.

Přibližná vzdálenost: 3 km | www.hrad-valdstejn.cz


Zámek Hrubá Skála

Hrubá Skála je romantický zámek ze 14. století stojící na mohutných pískovcových skaliscích uprostřed lokality Český ráj. Zámecká vyhlídková věž nabízí nádherný rozhled na Český ráj a okolí. Vyzkoušejte zámecký restaurant s vlastním vinným archivem v gotickém sklepě nebo kavárnu s letní terasou na hradbách s výhledem na Český ráj. Pravidelný letní kulturní program - scénický šerm, hudební odpoledne, piano večery, tance, výstavy, adrenalinové sporty.

Přibližná vzdálenost: 3 km | www.hrubaskala.info


Hrad Vranov a jeho Pantheon

Jedete-li po silnici od Turnova směrem na Železný Brod, projíždíte obcí Malá Skála. Najednou se před vámi objeví skutečná velká skála, na ní malý kostelík a vyhlídka. Prostě nádhera, uvidíte, že vás to tam nahoru bude samo lákat i přes tu výšku, kterou musíte zdolat.

Přibližná vzdálenost: 15 km | www.vranov-pantheon.cz


Hrad Frýdštejn

Hlavní dominantou hradu Frýdštejn je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Vzhledem k tomu, že ve hradě bylo málo prostoru bylo skála provrtána řadou světniček a sklepů. Za zvláštní pozornost stojí světnička vytesaná jižně od hlavní věže, kde výklenek ve stěně i oltář naznačují, že jde o někdejší kapli a prostor.

Přibližná vzdálenost: 15 km | www.frydstejn.cz


Zámek Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec byl založen ve 2. pol. 13. stol. a několikrát byl přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů. Dnes je přístupný veřejnosti. Vedle dochovaných původních interiérů se zde návštěvník může seznámit s vývojem bytového interiéru a módy v posledních čtyřech stoletích.

Přibližná vzdálenost: 5 km | www.zamek-hrubyrohozec.cz


Zámek Sychrov

Barokní zámek byl postaven v l. 1690-1693 rytířem Lamote z Frintroppu na místě gotické tvrze. V minulém století byl přestavěn a rozšířen v romantické novogotice. K zámku přiléhá 26 ha park v anglickém stylu s bohatou kolekcí domácích i zahraničních dřevin. V jižní části parku je situována stálá expozice dravců, v případě příznivého počasí se konají ukázky jejich výcviku. K dipozici je i zámecká restaurace.

Přibližná vzdálenost: 15 km | www.zamek-sychrov.cz


 


 

Další zajímavosti v Českém ráji nedaleko ubytování v soukromí

Kacanovy - Kopicův statek

Kopicův statek je památkově chráněná roubená usedlost s patrovým domem a pavlačí z 19. století nacházející se na planině uprostřed hruboskalských lesů nedaleko od osady Kacanovy. Zajímavostí je práce Vojtěcha Kopice, sochaře-samouka, který vytvořil v letech 1940 až 1978 v okolních skalách známou sochařskou galerii. Do skal jsou pod širým nebem vytesal reliéfy a postavy z českých dějin, doplněné verši.

Přibližná vzdálenost: 2 km | www.kacanovy.cz/jirosova-rychta/